Skip to main content Skip to search Skip to navigation

Snacks


Top rated
  • DENTAL CARE: Natural chew treat made from cod skin – ideal for daily teeth cleaning.
  • EXTREMELY LOW FAT: Only 2% fat content, perfect for dogs watching their calories.
  • 100% NATURAL PRODUCT: Consists of 100% dried cod skin, without artificial additives.
  • LONG-LASTING CHEW: Provides very long chewing pleasure and strengthens the jaw muscles.
  • NUTRITIONAL VALUE: Rich in Omega-3 and Omega-6 fatty acids.
SKU:
1093
Item weight:
0,05 kg
Review:
2,99 € *
59,80 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • 100% NATURAL PRODUCT: Pure snack made from 100% gently dried cod.
  • VERY LOW FAT: Ideal for dogs that need to watch their calorie intake.
  • DENTAL CARE SUITABILITY: Optimally suited for dental care.
  • HEALTHY CHEW: Delicious and digestible snack for in between meals.
  • HIGH QUALITY: Freshly processed immediately after catching and gently dried for 48 hours.
SKU:
1083
HAN:
1083
Item weight:
0,12 kg
Review:
6,99 € *
58,25 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • HIGH-ENERGY SNACK: Provides quickly available energy resources for highly active dogs.
  • GUT SUPPORT: With valuable sheep fat to support the gastric mucosa and intestinal flora.
  • OMEGA-3 POWER: Salmon oil promotes vitality, resilience, skin, and coat (high in DHA/EPA).
  • TRAINING & TRAVEL: Practical cube shape, ideal for quick energy supply during training or on trips.
  • HIGH ACCEPTANCE: Sheep fat acts as a natural, appetite-stimulating flavor carrier.
SKU:
1127
HAN:
1022
Item weight:
0,27 kg
Review:
13,99 € *
54,65 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • QUICK ENERGY: Provides additional energy resources for short-term increased energy needs.
  • STOMACH SUPPORT: With sheep fat to support the gastric mucosa and intestinal flora.
  • IMMUNE BOOST: Superfood sea algae supplies valuable iodine, minerals, and trace elements for immune defense.
  • PRACTICAL CUBES: Ideal cube shape for quick administration during training or on the go.
  • HIGH ACCEPTANCE: The contained sheep fat acts as an appetite-stimulating flavor carrier, ensuring high acceptance.
SKU:
1126
HAN:
1021
Item weight:
0,27 kg
Review:
13,99 € *
52,79 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • 100% NATURAL PRODUCT: Pure snack made from 100% gently dried cod.
  • MAXIMUM CHEWING FUN: Practical bar for long-lasting chewing pleasure and strengthening the jaw muscles.
  • VERY LOW FAT: Ideal for dogs that need to watch their calorie intake.
  • DENTAL CARE SUITABILITY: Optimal structure to support natural teeth cleaning.
  • HIGH QUALITY: Freshly processed immediately after catching and gently dried for 48 hours.
SKU:
1085
HAN:
1085
Item weight:
0,10 kg
Review:
4,99 € *
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • SINGLE-PROTEIN SNACK: Air-dried snack, 100% natural from lean white fish.
  • IDEAL FOR TRAINING: In practical cube form – perfect as a special reward or during training.
  • NATURAL NUTRIENTS: With valuable protein, calcium, and phosphorus.
  • GENTLY DRIED: Gently air-dried for 48 hours at 20 °C for an intense flavor.
  • PURITY GUARANTEE: Free from artificial colors and preservatives.
SKU:
1084
HAN:
1084
Item weight:
0,10 kg
Review:
4,99 € *
49,90 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • 100% NATURAL: Pure, gently dried cod without any additives or preservatives.
  • EXTREMELY LOW FAT: With only 2.0% fat, the perfect guilt-free snack – even for diets.
  • MONOPROTEIN: Consists exclusively of one protein source – ideal for exclusion diets and allergy sufferers.
  • PROTEIN BOMB: Provides 82% crude protein for strong muscles and energy.
  • SPECIES-APPROPRIATE: Grain-free and gluten-free for food-sensitive dogs.
SKU:
1182
Item weight:
0,15 kg
Review:
5,99 € *
39,93 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • EXTRA LONG CHEW: Twisted rolls for a meaningful, long-lasting occupation.
  • HEALTHY COMBINATION: Unique fish snack made from salmon and beef hide.
  • JOINT & SKIN: Contains natural collagen sources and Omega-3 fatty acids.
  • DENTAL CARE: Ideally suited for teeth cleaning and strengthening the jaw muscles.
  • PURE NATURE: Air-dried natural product without artificial additives.
SKU:
1078
Item weight:
0,20 kg
Review:
7,99 € *
39,95 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • Delicious monoprotein snack made from pure fish.
  • Consists of 100% dried redfish skin.
  • Grain-free and ideal as a healthy reward.
  • Perfect for supporting dental hygiene.
SKU:
1015
HAN:
1015
Item weight:
0,10 kg
Review:
4,99 € *
49,90 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • WORLD CHAMPION EDITION: Co-developed by sled dog world champion Leonie Tetzner for professional training.
  • PERFECT TIMING: Small, soft snacks ("L" shape) that are eaten quickly – ideal for agility & obedience.
  • JOINT POWER: Contains 3% Green-lipped Mussel to support cartilage and joints.
  • SUPERFOOD MIX: Salmon and Arctic Krill provide valuable Omega-3 fatty acids and Astaxanthin.
  • HANDLING: Non-greasy in your pocket, soft consistency, high acceptance.
SKU:
1142
Item weight:
0,13 kg
Review:
2,99 € *
23,92 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays