Skip to main content Skip to search Skip to navigation

Snacks


Top rated
  • NATURAL CHEWING FUN: Gently air-dried whole Blue Whiting (without head) as a species-appropriate and healthy fish delicacy.
  • OMEGA-3 POWER: Provides your dog with essential fatty acids for a shiny coat as well as important minerals and vitamins while snacking.
  • DENTAL CARE & ACTIVITY: The intensive chewing process strengthens your dog's jaw muscles and gently and naturally cleans their teeth.
  • LIGHT & EASILY DIGESTIBLE: 100% grain-free single-protein snack, absolutely ideal for food-sensitive dogs of all ages.
SKU:
1148
Item weight:
0,15 kg
Review:
4,99 € *
33,27 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • 100% NATURAL: Gently air-dried whole herring as a healthy fish delicacy.
  • ENERGY BOOSTER: Provides a lot of energy for active dogs with 10.6% fat.
  • OMEGA-3 POWER: Supplies your dog with important essential fatty acids, minerals, and vitamins.
  • TASTY REWARD: Ideal, approx. 12 cm long chew snack for species-appropriate occupation.
SKU:
1149
Item weight:
0,15 kg
Review:
4,99 € *
33,27 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • JOINTS & CARTILAGE: Valuable glucosamine (green-lipped mussel) and chondroitin (fish cartilage) support mobility.
  • HEALTHY GROWTH: Ideal for growing puppies and for adult dogs to maintain joint function.
  • ENERGY & IMMUNE SYSTEM: 96% sheep fat nourishes skin and coat, soothes the gastric mucosa, and provides power.
  • HIGHEST ACCEPTANCE: Practical nugget shape (cubes), extremely tasty and highly appetizing.
SKU:
1195
HAN:
1022
Item weight:
0,27 kg
Review:
15,99 € *
62,46 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • NATURAL TICK PROTECTION: Valuable sheep fat and garlic as a natural defense against ticks and fleas.
  • IMMUNE BOOSTER: Actively supports a vital gastric mucosa, intestinal flora, and the body's own defenses.
  • SKIN & COAT: The pure fat intensively nourishes the skin from the inside and ensures a shiny, beautiful coat.
  • HIGHEST ACCEPTANCE: Practical nugget shape, extremely tasty, and ideal as a supplement to daily meals.
SKU:
1194
HAN:
1022
Item weight:
0,27 kg
Review:
14,99 € *
58,55 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
  • 100% NATURAL PRODUCT: Pure fish snack made from 100% gently dried sprats.
  • GRAIN-FREE & PURE: Free from artificial additives, preservatives, or flavor enhancers.
  • HEALTHY BENEFIT: Provides valuable proteins, minerals, and essential fatty acids.
  • REWARD TREAT: Ideal and highly digestible reward treat for all dogs.
SKU:
1063
Item weight:
0,13 kg
5,99 € *
47,92 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • PROVEN RECIPE: New name, same product! Our anti-parasite chew bone is now the occupation bone.
  • LONG OCCUPATION: Hard structure for extra-long chewing fun and targeted strengthening of the jaw muscles.
  • POWER OF NATURE: Enriched with kamala tree, which is attributed a natural antibacterial effect (against worms).
  • GENTLE ON THE STOMACH: Very low-fat single-protein chew bone (beef hide), ideal for sensitive dogs.
SKU:
1180
Item weight:
0,25 kg
Review:
10,99 € *
43,96 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • EXTREMELY LOW FAT: With only 1.6% fat, the ideal snack for dogs prone to being overweight.
  • GENTLE ON THE STOMACH: Natural popcorn made from long-grain premium rice, highly digestible.
  • DENTAL CARE INCLUDED: The special structure naturally supports teeth cleaning and can remove plaque.
  • GUILT-FREE SNACKING: Refined with sea crabs, suitable for dogs of all ages.
SKU:
1190
Item weight:
0,09 kg
Review:
3,99 € *
44,33 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • 100% REDFISH SKIN: Natural chew snack completely without grain or artificial additives.
  • OMEGA-3 POWER: Valuable fatty acids for a shiny coat and a vital heart function.
  • GENTLY DRIED: A special process preserves up to 80% of the natural nutrients.
  • DENTAL CARE: The crispy croissants (approx. 8 cm) satisfy the chewing urge and support teeth cleaning.
SKU:
1187
Item weight:
0,10 kg
Review:
4,99 € *
Delivery time: 1 - 2 Workdays
  • 100% REDFISH SKIN: Natural single-protein snack, extremely gently dried.
  • PERFECT SIZE: Practical cubes (approx. 2 cm), ideal as a quick reward for training.
  • OMEGA-3 & PROTEIN: Provides valuable essential fatty acids and high-quality, easily digestible protein.
  • FOR SENSITIVE DOGS: Completely grain-free and perfectly suitable for allergy sufferers.
SKU:
1188
Item weight:
0,10 kg
4,99 € *
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • 100% NATURAL: Pure, gently dried cod without any additives or preservatives.
  • EXTREMELY LOW FAT: With only 2.0% fat, the perfect guilt-free snack – even for diets.
  • MONOPROTEIN: Consists exclusively of one protein source – ideal for exclusion diets and allergy sufferers.
  • PROTEIN BOMB: Provides 82% crude protein for strong muscles and energy.
  • SPECIES-APPROPRIATE: Grain-free and gluten-free for food-sensitive dogs.
SKU:
1182
Item weight:
0,15 kg
Review:
5,99 € *
39,93 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays