Skip to main content Skip to search Skip to navigation

Snacks


Top rated
  • NATURAL TICK PROTECTION: Valuable sheep fat and garlic as a natural defense against ticks and fleas.
  • IMMUNE BOOSTER: Actively supports a vital gastric mucosa, intestinal flora, and the body's own defenses.
  • SKIN & COAT: The pure fat intensively nourishes the skin from the inside and ensures a shiny, beautiful coat.
  • HIGHEST ACCEPTANCE: Practical nugget shape, extremely tasty, and ideal as a supplement to daily meals.
SKU:
1194
HAN:
1022
Item weight:
0,27 kg
Review:
14,99 € *
58,55 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • HIGH-ENERGY SNACK: Provides quickly available energy resources for highly active dogs.
  • GUT SUPPORT: With valuable sheep fat to support the gastric mucosa and intestinal flora.
  • OMEGA-3 POWER: Salmon oil promotes vitality, resilience, skin, and coat (high in DHA/EPA).
  • TRAINING & TRAVEL: Practical cube shape, ideal for quick energy supply during training or on trips.
  • HIGH ACCEPTANCE: Sheep fat acts as a natural, appetite-stimulating flavor carrier.
SKU:
1127
HAN:
1022
Item weight:
0,27 kg
Review:
13,99 € *
54,65 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • SINGLE-PROTEIN SNACK: Air-dried snack, 100% natural from lean white fish.
  • IDEAL FOR TRAINING: In practical cube form – perfect as a special reward or during training.
  • NATURAL NUTRIENTS: With valuable protein, calcium, and phosphorus.
  • GENTLY DRIED: Gently air-dried for 48 hours at 20 °C for an intense flavor.
  • PURITY GUARANTEE: Free from artificial colors and preservatives.
SKU:
1084
HAN:
1084
Item weight:
0,10 kg
Review:
4,99 € *
49,90 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • 100% NATURAL PRODUCT: Pure snack made from 100% gently dried cod.
  • VERY LOW FAT: Ideal for dogs that need to watch their calorie intake.
  • DENTAL CARE SUITABILITY: Optimally suited for dental care.
  • HEALTHY CHEW: Delicious and digestible snack for in between meals.
  • HIGH QUALITY: Freshly processed immediately after catching and gently dried for 48 hours.
SKU:
1083
HAN:
1083
Item weight:
0,12 kg
Review:
6,99 € *
58,25 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • 100% NATURAL PRODUCT: Pure snack made from 100% gently dried cod.
  • MAXIMUM CHEWING FUN: Practical bar for long-lasting chewing pleasure and strengthening the jaw muscles.
  • VERY LOW FAT: Ideal for dogs that need to watch their calorie intake.
  • DENTAL CARE SUITABILITY: Optimal structure to support natural teeth cleaning.
  • HIGH QUALITY: Freshly processed immediately after catching and gently dried for 48 hours.
SKU:
1085
HAN:
1085
Item weight:
0,10 kg
Review:
4,99 € *
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • EXTREMELY LOW FAT: With only 1.6% fat, the ideal snack for dogs prone to being overweight.
  • GENTLE ON THE STOMACH: Natural popcorn made from long-grain premium rice, highly digestible.
  • DENTAL CARE INCLUDED: The special structure naturally supports teeth cleaning and can remove plaque.
  • GUILT-FREE SNACKING: Refined with sea crabs, suitable for dogs of all ages.
SKU:
1190
Item weight:
0,09 kg
Review:
3,99 € *
44,33 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • QUICK ENERGY: Provides additional energy resources for short-term increased energy needs.
  • STOMACH SUPPORT: With sheep fat to support the gastric mucosa and intestinal flora.
  • IMMUNE BOOST: Superfood sea algae supplies valuable iodine, minerals, and trace elements for immune defense.
  • PRACTICAL CUBES: Ideal cube shape for quick administration during training or on the go.
  • HIGH ACCEPTANCE: The contained sheep fat acts as an appetite-stimulating flavor carrier, ensuring high acceptance.
SKU:
1126
HAN:
1021
Item weight:
0,27 kg
Review:
13,99 € *
52,79 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • WORLD CHAMPION EDITION: Co-developed by sled dog world champion Leonie Tetzner for professional training.
  • PERFECT TIMING: Small, soft snacks ("L" shape) that are eaten quickly – ideal for agility & obedience.
  • JOINT POWER: Contains 3% Green-lipped Mussel to support cartilage and joints.
  • SUPERFOOD MIX: Salmon and Arctic Krill provide valuable Omega-3 fatty acids and Astaxanthin.
  • HANDLING: Non-greasy in your pocket, soft consistency, high acceptance.
SKU:
1142
Item weight:
0,13 kg
Review:
2,99 € *
23,92 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
  • WORLD CHAMPION EDITION: Co-developed by sled dog world champion Leonie Tetzner for professional training.
  • PERFECT TIMING: Small, soft snacks ("L" shape) that are eaten quickly – ideal for agility & obedience.
  • SUPERFOOD KRILL: Arctic krill provides powerful astaxanthin (antioxidant) for cell protection and endurance.
  • POWER MIX: With nutrient-rich herring, Omega-3, and vitalizing sea buckthorn.
  • HANDLING: Non-greasy in your pocket and highly motivating due to intense taste.
SKU:
1144
Item weight:
0,13 kg
2,99 € *
23,92 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
  • WORLD CHAMPION EDITION: Co-developed by sled dog world champion Leonie Tetzner for professional training.
  • PERFECT TIMING: Small, soft snacks ("L" shape) that are eaten quickly – ideal for agility & obedience.
  • SUPERFOOD KRILL: Arctic krill provides powerful astaxanthin (antioxidant) for cell protection and endurance.
  • HEALTHY REWARD: Rich in cod, Omega-3 fatty acids, and amaranth. Wheat-free.
  • HANDLING: Non-greasy in your pocket and highly motivating due to high fish content.
SKU:
1143
Item weight:
0,13 kg
2,99 € *
23,92 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays

Items 1 - 10 of 24