Skip to main content Skip to search Skip to navigation

Snacks


Top rated
  • NATURAL CHEWING FUN: Gently air-dried whole Blue Whiting (without head) as a species-appropriate and healthy fish delicacy.
  • OMEGA-3 POWER: Provides your dog with essential fatty acids for a shiny coat as well as important minerals and vitamins while snacking.
  • DENTAL CARE & ACTIVITY: The intensive chewing process strengthens your dog's jaw muscles and gently and naturally cleans their teeth.
  • LIGHT & EASILY DIGESTIBLE: 100% grain-free single-protein snack, absolutely ideal for food-sensitive dogs of all ages.
SKU:
1148
Item weight:
0,15 kg
Review:
4,99 € *
33,27 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • 100% NATURAL: Gently air-dried whole herring as a healthy fish delicacy.
  • ENERGY BOOSTER: Provides a lot of energy for active dogs with 10.6% fat.
  • OMEGA-3 POWER: Supplies your dog with important essential fatty acids, minerals, and vitamins.
  • TASTY REWARD: Ideal, approx. 12 cm long chew snack for species-appropriate occupation.
SKU:
1149
Item weight:
0,15 kg
Review:
4,99 € *
33,27 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • JOINTS & CARTILAGE: Valuable glucosamine (green-lipped mussel) and chondroitin (fish cartilage) support mobility.
  • HEALTHY GROWTH: Ideal for growing puppies and for adult dogs to maintain joint function.
  • ENERGY & IMMUNE SYSTEM: 96% sheep fat nourishes skin and coat, soothes the gastric mucosa, and provides power.
  • HIGHEST ACCEPTANCE: Practical nugget shape (cubes), extremely tasty and highly appetizing.
SKU:
1195
HAN:
1022
Item weight:
0,27 kg
Review:
15,99 € *
62,46 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
  • 100% NATURAL PRODUCT: Pure fish snack made from 100% gently dried sprats.
  • GRAIN-FREE & PURE: Free from artificial additives, preservatives, or flavor enhancers.
  • HEALTHY BENEFIT: Provides valuable proteins, minerals, and essential fatty acids.
  • REWARD TREAT: Ideal and highly digestible reward treat for all dogs.
SKU:
1063
Item weight:
0,13 kg
5,99 € *
47,92 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • PROVEN RECIPE: New name, same product! Our anti-parasite chew bone is now the occupation bone.
  • LONG OCCUPATION: Hard structure for extra-long chewing fun and targeted strengthening of the jaw muscles.
  • POWER OF NATURE: Enriched with kamala tree, which is attributed a natural antibacterial effect (against worms).
  • GENTLE ON THE STOMACH: Very low-fat single-protein chew bone (beef hide), ideal for sensitive dogs.
SKU:
1180
Item weight:
0,25 kg
Review:
10,99 € *
43,96 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • EXTREMELY LOW FAT: With only 1.6% fat, the ideal snack for dogs prone to being overweight.
  • GENTLE ON THE STOMACH: Natural popcorn made from long-grain premium rice, highly digestible.
  • DENTAL CARE INCLUDED: The special structure naturally supports teeth cleaning and can remove plaque.
  • GUILT-FREE SNACKING: Refined with sea crabs, suitable for dogs of all ages.
SKU:
1190
Item weight:
0,09 kg
Review:
3,99 € *
44,33 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • 100% REDFISH SKIN: Natural chew snack completely without grain or artificial additives.
  • OMEGA-3 POWER: Valuable fatty acids for a shiny coat and a vital heart function.
  • GENTLY DRIED: A special process preserves up to 80% of the natural nutrients.
  • DENTAL CARE: The crispy croissants (approx. 8 cm) satisfy the chewing urge and support teeth cleaning.
SKU:
1187
Item weight:
0,10 kg
Review:
4,99 € *
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • SUPERFOOD MIX: Unique combination of Cod, Spirulina, Krill, and Green-lipped Mussel.
  • EXTREMELY LOW FAT: Consists of 95.5% Cod skin – ideal for overweight dogs too.
  • DENTAL CARE: The hard consistency promotes the abrasion of plaque during chewing.
  • JOINT FIT: With Green-lipped Mussel to support cartilage and synovial fluid.
  • 100% NATURAL: Without artificial additives, colors, or preservatives. Length approx. 12 cm.
SKU:
1178
Item weight:
0,05 kg
Review:
3,29 € *
73,11 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
  • BULK PACK: Box with 20 pieces (approx. 900 g) – ideal as a monthly supply or for multi-dog households.
  • SUPERFOOD MIX: Unique combination of Cod, Spirulina, Krill, and Green-lipped Mussel.
  • EXTREMELY LOW FAT: Consists of 95.5% Cod skin – the perfect guilt-free snack.
  • DENTAL CARE: Hard consistency mechanically cleans teeth and strengthens gums.
  • 100% NATURAL: Without artificial additives. Each bone approx. 12 cm long.
SKU:
1179
Item weight:
0,90 kg
64,99 € *
72,21 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • 91% FISH CONTENT: Extra high amount of fresh fish for maximum acceptance and valuable Omega-3 fatty acids.
  • MADE IN GERMANY: Top quality from our own production in Schleswig-Holstein.
  • DENTAL CARE: The hard consistency promotes the abrasion of plaque and strengthens the gums.
  • GRAIN-FREE: Easily digestible with potatoes and vegetables – ideal for allergy sufferers.
  • XXL CHEWING FUN: Burger shape (Ø approx. 6.5 cm) offers long chewing pleasure.
SKU:
1177
Item weight:
0,18 kg
Review:
6,99 € *
23,30 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays