Skip to main content Skip to search Skip to navigation

Snacks


Top rated
  • 100% NATURAL PRODUCT: Pure snack made from 100% gently dried cod.
  • VERY LOW FAT: Ideal for dogs that need to watch their calorie intake.
  • DENTAL CARE SUITABILITY: Optimally suited for dental care.
  • HEALTHY CHEW: Delicious and digestible snack for in between meals.
  • HIGH QUALITY: Freshly processed immediately after catching and gently dried for 48 hours.
SKU:
1083
HAN:
1083
Item weight:
0,12 kg
Review:
6,99 € *
58,25 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • IDEAL FOR TRAINING: Best reward for tracking work and every training session.
  • FAST CONSISTENCY: Soft and quickly chewed, preventing interruptions during training.
  • GLUTEN-FREE: Free from gluten and highly tolerable, even for sensitive dogs.
  • EXOTIC PROTEINS: With ostrich and rabbit as palatable protein sources.
SKU:
1053
HAN:
1053
Item weight:
0,50 kg
Review:
7,99 € *
15,98 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • 100% NATURAL: Pure, gently dried cod without any additives or preservatives.
  • EXTREMELY LOW FAT: With only 2.0% fat, the perfect guilt-free snack – even for diets.
  • MONOPROTEIN: Consists exclusively of one protein source – ideal for exclusion diets and allergy sufferers.
  • PROTEIN BOMB: Provides 82% crude protein for strong muscles and energy.
  • SPECIES-APPROPRIATE: Grain-free and gluten-free for food-sensitive dogs.
SKU:
1182
Item weight:
0,15 kg
Review:
5,99 € *
39,93 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • Delicious monoprotein snack made from pure fish.
  • Consists of 100% dried redfish skin.
  • Grain-free and ideal as a healthy reward.
  • Perfect for supporting dental hygiene.
SKU:
1015
HAN:
1015
Item weight:
0,10 kg
Review:
4,99 € *
49,90 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • WORLD CHAMPION EDITION: Co-developed by sled dog world champion Leonie Tetzner for professional training.
  • PERFECT TIMING: Small, soft snacks ("L" shape) that are eaten quickly – ideal for agility & obedience.
  • JOINT POWER: Contains 3% Green-lipped Mussel to support cartilage and joints.
  • SUPERFOOD MIX: Salmon and Arctic Krill provide valuable Omega-3 fatty acids and Astaxanthin.
  • HANDLING: Non-greasy in your pocket, soft consistency, high acceptance.
SKU:
1142
Item weight:
0,13 kg
Review:
2,99 € *
23,92 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • Tasty snack featuring shrimp (crustaceans).
  • Consists of 80% white fish and 20% dried shrimp shells.
  • The ideal and practical reward for in-between meals.
  • Gently dried and grain-free.
SKU:
1019
HAN:
1019
Item weight:
0,15 kg
Review:
5,99 € *
39,93 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • NATURAL CHEWING FUN: Gently air-dried whole Blue Whiting (without head) as a species-appropriate and healthy fish delicacy.
  • OMEGA-3 POWER: Provides your dog with essential fatty acids for a shiny coat as well as important minerals and vitamins while snacking.
  • DENTAL CARE & ACTIVITY: The intensive chewing process strengthens your dog's jaw muscles and gently and naturally cleans their teeth.
  • LIGHT & EASILY DIGESTIBLE: 100% grain-free single-protein snack, absolutely ideal for food-sensitive dogs of all ages.
SKU:
1148
Item weight:
0,15 kg
Review:
4,99 € *
33,27 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • 91% FISH CONTENT: Extra high amount of fresh fish for maximum acceptance and valuable Omega-3 fatty acids.
  • MADE IN GERMANY: Top quality from our own production in Schleswig-Holstein.
  • DENTAL CARE: The hard consistency promotes the abrasion of plaque and strengthens the gums.
  • GRAIN-FREE: Easily digestible with potatoes and vegetables – ideal for allergy sufferers.
  • XXL CHEWING FUN: Burger shape (Ø approx. 6.5 cm) offers long chewing pleasure.
SKU:
1177
Item weight:
0,18 kg
Review:
6,99 € *
23,30 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
Top rated
  • SUPERFOOD MIX: Unique combination of Cod, Spirulina, Krill, and Green-lipped Mussel.
  • EXTREMELY LOW FAT: Consists of 95.5% Cod skin – ideal for overweight dogs too.
  • DENTAL CARE: The hard consistency promotes the abrasion of plaque during chewing.
  • JOINT FIT: With Green-lipped Mussel to support cartilage and synovial fluid.
  • 100% NATURAL: Without artificial additives, colors, or preservatives. Length approx. 12 cm.
SKU:
1178
Item weight:
0,05 kg
Review:
3,29 € *
73,11 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays
  • WORLD CHAMPION EDITION: Co-developed by sled dog world champion Leonie Tetzner for professional training.
  • PERFECT TIMING: Small, soft snacks ("L" shape) that are eaten quickly – ideal for agility & obedience.
  • SUPERFOOD KRILL: Arctic krill provides powerful astaxanthin (antioxidant) for cell protection and endurance.
  • POWER MIX: With nutrient-rich herring, Omega-3, and vitalizing sea buckthorn.
  • HANDLING: Non-greasy in your pocket and highly motivating due to intense taste.
SKU:
1144
Item weight:
0,13 kg
2,99 € *
23,92 € per 1 kg
Delivery time: 1 - 2 Workdays

Items 1 - 10 of 20